Рейтинг: 4.1|Голосов: 7
Преподобни Антоније Велики
Људи се обично називају мудрима, услед неправилне употребе ове речи.
Рейтинг: 10|Голосов: 3
Схиархимандрит Илиј (Ноздрин)
Какo избећи све бразде и лукаво сплетене мреже које ђаво непрекидно баца у узбуркано море људског живота са циљем да улови свакога човека, па и целе народе, у тренуцима када ови одступају од Бога који једини жели да се свако од нас спаси, - о овоме у интервјуу са схиархимандритом Илијом (Ноздриним).
Рейтинг: 10|Голосов: 1
Протојереј Андреј Ткачов
Без обзира на то шта он о томе каже, људи слушају савете оца Анреја Ткачова, чак и када не ласкају њиховим ушима. Постоји нека законитост у томе да је један интелектуалац, мислилац, реторичар, особа која промишља о, појединачним, и глобалним појавама, услед нарочите потребе јавности да чује добру поуку, у центру пажње. Овог пута нас интересује само књижевност.
Рейтинг: 2|Голосов: 1
Jeромонах Игнатиjе (Шестаков)
Често нас од те Божанске благодати одвраћа управо сујета овог света, која нам се испрва не чини толико грешна: стицање материјалних добара, умиривање своје сујете и гордости
Од 14.марта 2019.г. у музеју икона у румунском граду Алба-Јулија одржава се изложба фотографија посвећена породици Цара-страстотерпца Николаја II. Догађај је организован у част обележавања стогодишњице од мученичког страдања Царске породице. Организатори су ову изложбу назвали ”Последњи император – најлепше успомене на Романове.”
Ако би очеви увек преносили своја знања и таленте деци, вероватно бих био музичар, или томе слично.
Архиепископ бакуански и азербејџански Александар (Ишчеин)
28. децембра 1998.г. на заседању Светог Синода Руске Православне Цркве којим је председавао Свјатјејши Патријарх Алексиј II донесена је одлука о обнављању бакуанске Епархије. Тада је, у оквирима Азербејџанске Републике, Републике Дагестан и Чеченске Републике, основана Епархија бакуанска и прикаспијска.
19.јануара 2019.г. у престоници Румуније отворена је изложба фотографија о породици Николаја II. Организатори овог догађаја су Амбасада Русије у Букурешту, Сретењски манастир и храм светитеља Николаја Табаку. Експонати су изложени у сали библиотеке Румунске академије наука.
Епископ орехово-зујевски Пантелејмон (Шатов)
Зашто погружавање у воду на празник Крштења није обавезан обред овог празника? Шта ће болницама капелани и њихови помоћници? Какве акције предузима Руска Православна Црква да учини храмове доступне инвалидима?
Према ”Програм 200”, у Москви, у 2019.г. ће бити изграђено 10 нових храмова, извештава «Благаовест-Инфо», позивајући се прес службу овлашћеног за програм, посланика Државне Думе, Владимира Ресина.
Јулија Стихарева
Ове године се навршава четврт века од када је почео да се обнавља Острвски манастир Ваведења Пресвете Богородице, у Александровској епархији. Манастир се налази на необичном месту – на острву, окруженом огромним језером.
Алексеj Георгијевски
Сумирајући годину, вреди обратити пажњу на један радосни догађај: 14. јуна је био пренос посмртних остатака, сада већ моштију, схиигуманије Фамаре (Марџанове) са Ваведењског гробља у Москви, у Серафимо-Знамењски скит (који се сада налази у Домодедовском рајону Московске области).
22. децембра 2018.г., на празник иконе Пресвете Богородице ”Неочекивана Радост”, митрополит Ташкентски и Узбекистански Викентије освештао је у Ташкенту храм у част светих Царских страстотерпаца, први у Средњој Азији
Jeлена Алексеjева
У децембру ове године навршава се 110 година од блажене кончине праведног Јована Кронштатског – једног од најпознатијих руских светитеља. У Кронштату постоји чудесно место – кућа у Посадској улици, у којој је на другом спрату, у једном од станова дуго година живео отац Јован.
Јулија Бирјукова
Документа Специјалне комисије за истраживање злочина бољшевика, при Главнокомандујућем Оружаним снагама на југу Русије, која говоре о гоњењима свештенства.
Јеромонах Филотеј Дохијарски
Овај текст су припремили сабрати светогорског манастира Дохијар, након што су се, недавно, опростили са својим герондом Григоријем (Зимисом). Вечнјаја памјат.
28. новембра је за све православне хришћане почео Божићни пост. Шта то време представља, како достојно да дочекамо Рођење Христово, на шта најпре треба да обратимо пажњу у свом духовном животу – о свету томе промишљају свештеници Руске Православне Цркве.
У српском храму Свете Тројице у Цириху отворена је фото изложба, под насловом ”Романови: царско служење”, која говори о породици последњег Руског императора. Изложба је организована на иницијативу локалне парохије Епархије аустријско-швајцарске Српске Цркве, уз подржку московског Сретењског манастира.
Рейтинг: 10|Голосов: 2
Игуман Тихон (Борисов)
Данас је један од најтоплијих дана Оптинског календара! Један од најомиљенијих! Оптински рај!
Да ли сте обраћали пажњу на то колико је танка граница између рата и мира? Дозволите ми неколико речи на ту тему.
Сећам се да смо на сеоском гробљу, недалеко од Кијева, служили опело неком раба Божијем. Како се тај раб звао, више не могу да се сетим.
Kaда се 1968. године море револуционара још једном излило на улице Париза и других француских градова, једна од парола побуњеника била је кратка фраза: „Забрањује се забрањивати“.
Сергеј Комаров
Једном приликом, читајући житије свете Олге, помислио сам како се и у нашем савременом животу често дешава нешто слично ономе што се десило равноапостолној. О овоме је реч.
Наталиja Фjoдотова
У сели Евенск живе медведи, мештани упрежу коње, а за празнике локално становништво облачи народну ношњу од јеленске коже. У каквим условима се врше православна богослужења у храму на крајњем северо-западу земље, и чиме се надокнађује одсуство добара цивилизације — дато је у материјалу за РИА Новости.
Ма ко да смо, и ма каквим послом да се бавимо – било да управљамо домом, или испуњавамо неку јавну дужност, било да вoдимо земаљске послове, или да се старамо о небесном, да обрађујемо поље, или радимо у радионици – свугде смо уз, поштено обављање свог посла, дужни да испуњавамо хришћанске обавезе.
Од 14. до 21. јуна 2018. године, у граду Окланду, у једном од изложбених павиљона тржног центра „Viktoriа Park Market“, биће одржана изложба фотографија „Породица последњег Руског императора. Романови: царско служење“.
Шта за Цркву значи спомен на мученике? И шта у овој синтагми означава реч „спомен“? То није Мнемосинин поклон, а није ни ителектуални напор са циљем да се у сећању васкрсне лик и дело неког одређеног човека.
Олга Косик
Судбина светитеља Атанасија (Сахарова) је јединствена. Био је изабран за епископа 1921. године, у узрасту од 34 године, када су кренуле прве акције комунистичке партије и совјетских специјалних служби на Православну Цркву.
„Свако има своју прошлост. Сваки грешник има будућност.“ Пошто сам прегледао хиљаде англојезичних психолошких форума, овај цитат из драме „Жена која не заслужује пажњу“
Викторија Иванова
Спомен-обелиск војницима Руског екпедицијског корпуса, који су ратовали на француском тлу у периоду од 1916. до 1918. године, свечано је откривен у уторак на брду Монспен у департману Ена.
Архимандрит Јосиф (Братишчев)
Овог лета, тачније 3.јуна, Свето-Ваведењски ставропигијални мушки манастир Оптина Пустиња ће прославити 30.годишњицу од служења прве Литугрије и враћања манастира Цркви.
Председник Русије Владимир Путин честитао је Патријарху Московском и све Русије Кирилу имендан, извештава прес служба Кремља.
У беседама са Својим ученицима, Господ наш Исус Христос често говори о спасоносном значењу милостиње као пројаве истинске и праве, апсолутне љубави према ближњем.
Рейтинг: 4.3|Голосов: 6
Имамо предиван повод да кажемо пар речи о светом Николи, а у вези са тим, и о Светом Писму.
Први заменик председника комитета Думе за друштвене и религиозне организације Иван Сухарев поднео је молбу градоначелнику Москве да се размотри могућност подизање споменика Николају II у престоници Русије
Човек често не чује оно што му говоре. Он обично чује само себе, или оно што му прија. Течност узима облик напуњених судова, и речено слово може мењати свој смисао, пробијајући се у мрачне празнине срца.
Долази као бедни рођак из провинције, да се осмехне на вратима, да се претури са ноге на ногу, потом да уђе и никада више да не изађе. Претвара се у неподношљивог члана породице са својим глупим разговорима и иритантним навикама.
Када је човек уплашен, он виче: „Мама!“ То је инстинктивни крик човека који се налази у опасности. На мој поглед, реч „мама“, означава усмереност ка биолошком животу и његовом очувању.
Људи треба да воле једни друге. Мисао помало отрцана, али поред тога, нико је не испуњава, и још је и зачињена бесконачним разговорима на ту тему.
Анђели који су разговарали са женама мироносицама код празног гроба, где је лежало тело Исусово, поставили су женама просто питање: „ Што тражите живог међу мртвима? Није овде, него устаде“ (види: Лк. 24: 5–6).
На Велику среду, када Православна Црква обележава спомен на Јудину издају, Свјатјејши Патријарх Кирил је, у својој Првосветитељској беседи, обратио посебну пажњу на грех среброљубља који је толико распрострањен у наше време.
3. априла 2018. године радикали из групе „С14“, која је проглашена за терористичку организацију, организовали су акцију провокација у Свето-Успенској Кијево-Печерској Лаври.
Плодотворан труд рађа завист. Завист или ставља човеку у руку камен (као Кајину), или присиљава на писање клевети, или...
Лакше су од перца и слабије од лаганог ветра. Током дана буде их много, и толико су различите да је немогуће испратити их све и оценити њихов квалитет. Говоримо о помислима.
Свјатјејши Патријарх Московски и све Русије Кирил честитао је В.В. Путину на победи на изборима за Председника Русије
На крају књиге псалама сви су призвани - „Хвалите Господа“ помоћу различитих музичких инструмената. Ништа изненађујуће.
Ива Бендеља
Са оцем Арсенијем Арсенијевићем, старешином једног од најстаријих београдских храмова у част Вазнесења Господњег разговарамо о Великом посту и његовом смислу, о снази воље и старањима за врлински живот у Христу.
Ф.М. Достојевски је говорио: „Заустављајте се на неким упечатљивим моментима из живота, држите се њих, и тада ће све бити добро“. Праунук писца Дмитриј Достојевски поделио је са читаоцима те „упечатљиве моменте“ из свог живота
Време исповести. Људи пред аналој са Јеванђељем износе, изговарају, истржу из душе с времена на време реалне тешкоће, а понекад неки асортиман црквено-словенских речи, аскетску реторику, не увек умесну.
Протојереј Александар Шаргунов
Друга недеља Великог поста се још назива и „Недеља светотворних постова“. Црква обележава спомен на светитеља Григорија Паламу, великог богослова XIV века, „проповедника благодати“, како му се пева у тропару.
Игуман Сава (Джишкариани)
Током недавног путовања у Грузију новинари сајта „Манастирски весник“ посетили су један од најстаријих манастира – манастир преподобног Шио Мгвимског, где су се срели са настојатељем овог манастира, игуманом Савом (Джишкариани). На почетку беседе, отац Сава је испричао о историји обитељи.
Рейтинг: 10|Голосов: 7
Јелена Есаулова
Ако говоримо језиком менаџера, протојереј Александар Бели-Кругљаков је човек свестран: настојатељ је храма Свих светих у земљи Руској просијавших, у граду Уст-Иљимск Иркутске области, глава неколико парохија, руководи издаваштвом, добротворном и наградном комисијом и члан је Епархијалног савета.
Туга и нада су вечни сапутници истинског покајања. Јеванђеље нам открива бездан нашег пада и пропаст, које нас, попут зрака муње разбијају.
У руском језику реч „пост“ има неколико значења. То је и уздржање од хране, пића и уживања које преписује религија; то је, уједно, и нека важна позиција.
Рейтинг: 7.8|Голосов: 4
Однос према посту је један од критеријума за процену вере.
Рейтинг: 9.7|Голосов: 26
Деси Велева
13. фебруара, у 104.години живота уснуо је у Господу подвижник благочешћа Добри Добрев, који је скупљао милостињу на улицама бугарске престонице и који је постао највећи добротвор катедралног храма светог Александра Невског за целу његову историју.
Светитељ Николај Јапански
У Светом Писму је речено: „Сине мој! Ако приступиш да служиш Господу Богу, спреми душу своју на искушења: усмери срце своје и буди тврд, и не смети се у дане несреће; приклони се Њему и не одступај, да би те увеличао на послетку.“ (Сир.2:1-3).
Данас прослављамо Недељу о Страшном Суду. Приближава се Велики Пост и то је време подвига, посебне молитве, и посебних благодатних духовних дарова, који чекају сваког хришћанина што се несебично подвизава у Цркви.
Руски религиозни прегаоци довезли су у Сирију хуманитарну помоћ немерљиву по својим размерама, коју су потом, уз учешће месних хришћана и муслиманских заједница, делили народу у Дамаску. Међу њима је и Антиохијска Православна Црква, чији је Предстојатељ Блажењејши Патријарх Антиохијски Јован X дао интервју за РИА „Новости“.
8. фебруара 2018.године у Вороњежу одржана је сахрана пилота Р.Н. Филипова, који је погинуо приликом војног задатка у Сирији.
Током ноћи, 3. фебруара 2018. године у Лвову је подметнут пожар у храму равноапостолног великог кнеза Владимира на проспекту Црвене Калине
Преподобни Максим Грк
3/21. фебруара Црква прославља спомен на преподобног Максима Грка († 1556) – аскету, проповедника, преводиоца, дубоког духовног писца.
Владимир Путин се срео са Патријархом Московским и све Русије Кирилом
На преговорима између владе Грчке и тројице међународних финансијера, постигнут је договор са новим критеријумима за добијање породичне новчане помоћи
25. јануара 2018.године, на дан прослављања мученице Татјане и оних који су са њом пострадали у Риму, Свјатјејши Патријарх Московски и све Русије Кирил служио је Божанску литургију у капели свете мученице Татјане при Московском државном универзитету М.В. Ломоносов.
Петнаест минута након поноћи, 22.јануара тек дошавше нове године, у московској болници, у 78.години живота, упокојио се архимандрит Венедикт. Отац Венедикт је двадесет седам година био Намесник Свјатјејшег Патријарха, руководећи једним од најпознатијих и највољенијих руских манастира – Оптином Пустињом.
18. јануара 2018.године у навечерје Богојављења, Свјатјејши Патријарх Московски и све Русије Кирил служио је Божанску литургију светог Василија Великог у доњем храму посвећеном Преображењу Господњем, у храму Христа Спаситеља у Москви
Уочи празника Богојављења, настојатељ храма свете Матроне Московске, који се налази на истоименом руднику, протојереј Александар Франтовски се спустио под земљу ради освећења рова.
Рейтинг: 8|Голосов: 8
Старац је, у прошлој 2017. години, прославио 85. рођендан. Скоро никада не говори о себи, али је због празника направио изузетак. Ово је прича о Божићу испричана тако тешким, али и радосним животом. Кроз њу просијава двехиљадегодишња историја овог, заправо, најважнијег празника у људском животу...
Драга браћо и сестре, поздрављам вас. Данас бих желео да попричамо о речима једног великог човека, преподобног Антонија Великог – Мегалос Антониос.
Мала је, и то је лоше. Али је имамо, и то је добро. Оно што је добро, много је важније од онога што је лоше. Објашњењу ове чињенице посвећен је даљи текст.
Руска емиграција у Србији, као и њено културно и духовно наслеђе, у последње време привлаче велико интересовање јавности. Упркос савременим начинима комуникације, попут интернета, интересовање за руску културу, а посебно за руску књижевност, је велико и код млађих генерација. О феномену руског писца, значају квалитетне књижевности и животном путу руских емиграната у Србији разговарали смо са режисером Бошком Милосављевићем, аутором филма „Јего благородије барон Врангел“.
7. јануара 2018.године, на празник Рођења Христовог, на каналу „Русија 1“, емитован је традиционални Божићни интервју Свјатјејшег Патријарха Московског и све Русије Кирила.
Рейтинг: 6.1|Голосов: 14
Човек страда због туге, умора и проблема. На који начин можемо да се избавимо од сталног стреса, да пронађемо душевни мир и спокој? Господ Исус Христос нас призива: "Ходите к Мени сви који сте уморни и натоварени и ја ћу вас одморити." (Мт 11:28).
Како време буде одмицало, људи ће све више ноћу пити, блудничити, повређивати једни друге...А Црква, нежелећи да се меша са масовним безакоњем, треба да појача молитву. Између осталог и ноћну.
У својој проповеди од 24. децембра 2017. године Патријарх Московски и све Русије Кирил посветио је посебну пажњу питању у вези са вером и односу човека према Богу и Цркви.
18. децембра, уочи прославе светог Николаја Чудотворца, током богослужења у ђаконикон Вазнесењског храма у селу Новолуганско,у Бахмутовском рајону, бачена је граната, извештава сајт Горловске и Славјанске епархије.
Дмитриј Дементјев
На дан празновања светитеља Николаја, архиепископа мирликијског, разговарамо са доктором црквене историје и професором Сретењске духовне семинарије, Алексејем Ивановичем Сидоровим, о житију овог светитеља, о томе зашто се на Западу усталио карневалски приказ Чудотворца, док је у Русији светитељ Николај идаље врло поштован.
Рейтинг: 10|Голосов: 4
Народ жели да свештеници буду свети. Тако мисли народ. Заправо, истинска светост не само да греје, него с времена на време и пече.
Преподобни Паисиjе Светогорац
Сада Бог попушта оштру опомену. Долазе тешка времена. Очекују нас велика искушења. Хајде да то озбиљно схватимо и почнемо да живимо духовно.
Данас је потребно умножавати и уређивати места за молитвена сабрања, и тиме смањивати број људи полуделих од грехова и бесмислице.
Оксана Гамзаева
Свето-Михајло-Атонски манастир ове године пуни 140 година. Током свих тих година, њега су дизали у ваздух, претварали у одмаралиште, затим у туристичку базу, али на крају је ипак враћен првобитној ипостаси.
Јегор Холмогоров
Тешко је објаснити мистериозну хистерију нашег либералног друштва у вези са новошћу о томе, да Истражни комитет у случају цареубиства у ноћи 17.јула 1918.године истражује између осталог и могућност ритуалног карактера тог злочина.
Александар Богатирев
Нисам планирао да пишем књигу о оцу Симеону (Нестеренко): нисам био близак са њим, видео сам га неколико пута, а разговарали смо свега два пута.
„Данас је очигледно, да ће део друштва негативно реаговати на догађаје у Цркви, и то ће имати свог одјека, између осталог, и у медијима“, — подвукао је Свјатјејши Патријарх Кирил
У понедељак, 27. октобра 2017. године, у московском Сретењском ставропигијалном мушком манастиру биће одржана конференција „Досије убиства Царске породице: нове експертизе и материјали.
Сергеј Худијев
Надбискуп кентерберијски Џастин Велби јавно се извињава хомосексуалцима „за бол и страдања, која им причињава Англиканска Црква“, и деликатно се уклања од питања да ли је по њему хомосексуализам грех
У апостолском одељку 24. Недеље по Педесетници апостол Павле нам говори о Христу: „Он је мир наш, који обоје састави у једно и развали плот који је састављао, непријатељство, тијелом својијем“ (Еф. 2:14).
Заступник за дечја права у Јарославској области, Михаил Крупин је изјавио да ће се залагати да се возачу који је спасио децу услед саобраћајне несреће додели звање „Херој Русије“.
У граду Павловску Вороњешке области овековечен је спомен на рођену сестру последњег руског императора, цара-страстотерпца Николаја II, велику кнегињу Олгу Александровну Романову.
Рейтинг: 5|Голосов: 9
Грчки јерарси настављају да протестују против нових школских уџбеника из науке о религијама, извештава портал Agionoros.ru.
У свету, лишеном сакралних и дубоких обреда, ми, неизбежно, измишљамо своје. Човек не може да живи без обреда. Данас бих желео да попричамо о једном обреду, који је недавно постао популаран, а који доживљавамо као древни. Управо: испраћање умрлог глумца благодарним аплаузима гледалаца.
У московском храму Животворне Тројице на Грјазех са великим успехом је одржана дводневна изложба фотографија „Царски двор Николаја II и међународна политика. Историја у фотографијама“. Изложба је отворена на празник Дана народног јединства.
Рейтинг: 6.8|Голосов: 6
Свјатјејши Патријарх Московски и све Русије Кирил
Ново издање ауторске емисије Свјатјејшег Патријарха Московског и све Русије Кирила „Реч пастира“ приказано је 28. октобра 2017. године.
Неки човек је завистан од вести, као окорели пушач од пакле цигара. Вести током дана, вести увече, анализа вести на крају недеље. Шта се догодило? Како је тамо? И између редова: кога су убили? Шта је изгорело? Кога је сустигла несрећа?
На билбордима у различитим областима Москве појавиле су се нове фотографије царских страстотерпаца и изабрани цитати из њихове преписке. Цитати су посвећени љубави, браку и породичној срећи.
Можемо ове приче повезивати са Богом, можемо да грчимо усне у иронични осмех, али чињеница је попут метка: ако није погодио, макар је закачио. Познати војни репортер више пута се опраштао од живота, и свугде су га спашавали крст и молитва.
Протести Цркве у вези са скандалозним законом „о слободној промени пола“ изазвали су реакције незадовољства код државних посланика.
„Да би вера била јака, треба вежбати – исто као што треба вежбати памћење, разум, физичку снагу. Ниједан спортиста не побеђује на такмичењима, уколико не тренира своје мишиће, не развија своју спортске кондицију“
29. септембра са почетком у 19 часова, у Историјском архиву Новог Сада, отворена је изложба црно-белих фотографија последње владајуће династије Романов, цара Николаја II и његове породице. На изложби су представљене архивске фотографије и фотографије из породичних албума породице Романов.
„Људи у свету према монасима и монахињама имају посебан однос. За многе су монаси и монахиње идеал духовног живота, јер сваки човек на неки начин упоређује себе са људима у монаштву и најчешће схвата, да он сам такав подвиг не би могао да понесе. Зато што је живот монаха заиста подвиг у име Христово“
27. септембра у атријуму новог корпуса МГИМО отворена је изложба фотографија „Царски двор Николаја II и међународна политика. Историја у фотографијама“.
Рейтинг: 6|Голосов: 2
Митрополит Иваново-вазнесењски и вичугски Јосиф
У последње време све даље чује глас о онима који су узрујани због приказивања филма „Матилда“, који клевеће Царску породицу и самим тим вређа велики број православних хришћана.
Mитрополит Ташкентски и Узбекистански Викентије (Морар), стални члан Светог Синода Руске Православне Цркве, рођен је 4. октобра 1953. године. у селу Скуљани Унгенског округа Молдавске ССР у породици свештеника.
Свештеник Андреј Рахновски
Московски храм Полагања ризе Пресвете Богородице у Леонову већ дуго времена руководи болесницима хоспиција №4. О томе како се граде односи са смртно болесним људима, и о искуству у том духовном послу разговарамо са настојатељем храма, протојерејем Андрејом Рахновским.
„Одсуство духовног вида је катастрофа. За појединца, друштво и народ то је опасност огромних размера – подвукао је Свјатјејши Патријарх Кирил у свом обраћању на дан оданија празника Преображења Господња у катедралном храму светог Александра Невског у граду Кургану.
Након дуге паузе, настао је препород Валамске иконописачке радионице. Радионица у којој монах Алипије носи послушање, формирала је свој стил.
Председник Русије Владимир Путин и председник Владе РФ Дмитриј Медведев, положили су цвеће на спомен плочу меморијалног комплекса „35. Обалске батерије“ који је подигнут у спомен на војнике Приморске армије и морнаре обалске заштите Црноморске флоте.
Марина Бирјукова
На свештеничкој раси, поред напрсног крста је и војни орден Црвене Звезде... Како би, на крају крајева, пришао Христу, да би ушао у Његову Цркву и постао свештеник, бивши извиђач ваздухопловних јединица АН‑26, учесник војних акција у Авганистану, мајор Јуриј Проценко требало да произведе у себи преиспитивање вредности.
Председник Русије Владимир Путин је током свог званичног боравка у Севастопољу посетио храм Светог равноапостолног кнеза Владимира у Херсонесу.
Марија Шустрова
Једном приликом будући протојереј Михаил Васиљев, на обуци код Вјазме, само што није погинуо: падобранска купола се уплела, и он je падајући са висине од 600 метара, из све снаге „одвртао“ скоро отромбољену куполу и приземљио се са полуотвореним падобраном.
Руски припадници десантних јединица су на дан свог небеског заштитника Пророка Илије и на дан прославе 87. годишњице од оснивања Ваздушнодесантних јединица прошли литијом по улици Иљинки, до Црвеног трга.
На саборном тргу Свето-Тројицког Серафимо-Дивјејевског манастира одржана је свечана церемонија поводом постављања споменика породици руског Цара Николаја II.
Митрополит Јекатеринбуршки и Верхотурски Кирил
Литија је слика нашег покајања, љубави према цару и нашој отаџбини - Светој Русији. У литији иду млади и стари, богати и сиромашни и сви су помешани. И не прекидају молитву. То примећујеш и не осећаш се више као одвојени појединац, већ као део народа. То осећање се не може ни са чим упоредити!
Рейтинг: 10|Голосов: 20
Истински задаци и грешке духовника, избор свештеника који би могао да буде прави учитељ тек оцрковљеном човеку, – мало је тема тежих за разговор од ових. Ова, не тако лака, питања православни портал „Фома“ је решио да постави једном од најпознатијих и најпоштованијих духовника нашег доба, оптинском старцу Илији.
Рейтинг: 10|Голосов: 8
Схиархимандрит Илија (Ноздрин)
Историја Оптине пустиње многима је позната: посебни процват је доживела у XIX веку када су се овде подвизавали велики Оптински старци: Нектарије, Макарије, Амвросије. Последњи је посебно уздигао Оптину, која је по висини духовног живота и снаге, количини верног народа равноправно стала уз обитељи Преподобног Сергија Радоњешког и преподобног Серафима Саровског.
Рейтинг: 7|Голосов: 3
Председник Руске Федерације Владимир Путин је 11. јула 2017. године посетио Спасо-Преображењски Валамски ставропигијални мушки манастир.
Старац Илија рођен је 1932. године, у Орловској губернији. На монашењу је добио име Илијан, по једном од четрдесет мученика Севастијских. У чин велике схиме бива пострижен крајем 1980-их година, када добија име по другом Севастијском мученику, Илији.
Рейтинг: 7.5|Голосов: 4
Епископ Јегорјевски Тихон (Шевкунов)
Епископ Јегорјевски Тихон (Шевкунов) је у интервју за РИА Новости испричао о последњим резултатима заједничке сарадње представника Руске Цркве и Истражног комитета РФ на случају убиства породице последњег руског императора Николаја II.
Рейтинг: 4.3|Голосов: 3
У Епархији рашко-призренској, недалеко од града Рашке, на левој обали реке Ибар, налази се манастир Кончул. Манастир је посвећен Светом Николају Мирликијском Чудотворцу.
Рейтинг: 5.5|Голосов: 2
«Православни календар» – бесплатна апликација за iPhone и Android
Рейтинг: 10|Голосов: 10
Земља је претрпела много ратова. А у рату увек гину најбољи. Гинули су претежно мушкарци. Колико је погинуло у XX веку, не рачунајући само у Великом Отаџбинском рату, него и последњих година у Авганистану, Чеченији. Данас многи умиру од наркоманије, алкохолизма. У великој већини, од тих несрећа страдају мушкарци.
Схиархимантдрит Илиј (Ноздрин)
Настављамо циклус беседа са оцем схиархимандритом Илијом (Ноздриним), оптинским старцем и духовником Свјатејшег Патријарха Московског и све Русије.
Сергеј Герук
Познати кијевски протојереј о. Михаило Бојко († 2003) имао је огроман ауторитет у Кијеву и шире. Духовник кијевског свештенства и многобројне пастве привлачио је меким срцем, необичном љубављу и саосећајношћу према сваком ко би му долазио.
На Кипру, у организацији Тамасоске и Оринијске митрополије, у присуству великог броја народа, одржано је вече посвећено годишњици пада Константинопоља – „Константинопољ – акропољ Православља.
У оквиру манифестације “Музеји Србије десет дана од десет до десет“, у понедељак 15. маја, у музеју Кући Краља Петра I отворена је изложба фотографија посвећена последњем руском цару, Николају II Романову и његовој породици. Изложба носи назив „У сусрет руском Цару. Романови ̶ Царско служење“ и доноси гледаоцима фотографије из свакодневног живота царске породице, као и фотографије на којима су забележени неки важни тренуци, попут обиласка рањеника током рата, разгледање тада најмодернијег артиљеријског оружја.
Рейтинг: 10|Голосов: 6
Олга Орлова, Ива Бендеља, Схиархимантдрит Илиј (Ноздрин)
Са схиархимандритом Илијом (Ноздриним) разговарамо о исповедању Христа, мирном животу на земљи и вечном блаженству, а такође и о саблазнима и гоњењима која су онима који љубе Бога у исти мах препрека и пречица ка добру (Рим. 8:28).
Изложба „У сусрет руском цару“ отворена је 19. априла 2017. у 18 сати у некадашњем конаку кнеза Милоша, а данашњем Народном музеју у Крагујевцу. Изложбу су организовали Сретењски манастир у Москви, Народни музеј Крагујевац и студио Руски Цар .
Сергеј Љубимов
Чудесни животни пут Алексеја Ивановича Маљкова из глувог мешчерског сеоцета, који је постао монах Самуил у Савино-Сторожевском манастиру.
Да бисмо могли да задобијемо врлине, неопходно је да знамо пороке који су супротни врлинама, који су усађени и пребивају у нама услед дејства злих духова.
Јевгениј Перевалов
Шта представља душевна болест са црквене тачке гледишта? Може ли свештеник узимати на себе терет лекара душа — не само као пастир, него и као лекар који је призван да измученом болешћу да предах од недаћа већ овде, на овоземаљском свету?
На дан када се обележава стогодишњица рушења монархије у Русији, ТВ канал „Царьград“ је, о том тужном датуму, разговарао са једним од најпоштованијих стараца нашег времена, духовником Патријарха Московског и све Русије, схиархимандритом Илијом (Ноздриним).
Рейтинг: 8.2|Голосов: 5
Игуман Кипријан (Јашенко)
20. фебруара се, у 98. години, упокојио велики човек, духовних тројице Свјатејших Патријараха, архимандрит Кирил (Павлов). 23. фебруара се верни народ, који је јако волео и поштовао старца, окупио да му ода последњу почаст.
Рейтинг: 7.3|Голосов: 3
Игор Иванов
Када смо слали студенте наше Сретењске духовне семинарије на летњи распуст, дали смо им послушање: да се сретну са хришћанима који су две, три генерације старији од савремене омладине и да се распитају код њих шта се догађало у животима тих људи, у држави која је устала против Бога, а потом се уморила од тог устанка и спознала сву његову трулост и пролазност.