«Специјалци» из Русије освајају Америку

Критичар престоничког „Вашингтон поста“ је хор Сретенског манастира назвао „елитним уметничким специјалним јединицама“ – „због увежбаности и беспрекорне професионалне уиграности“. The Sretensky Monastiry Choir: A Special Force – тако је гласио наслов великог чланка у рубрици Style („Стил“).

Наравно, овако звучна карактеристика се може и оспорити – у смислу, о каквим „специјалцима“ може бити реч, ако се ради о људима чије је главно призвање да певањем славе Бога? Ипак, могуће је да се ради о шифрованој алузији аутора, који је упознат с улогом коју намесник Сретенског манастира, архимандрит Тихон, игра у савременој руској стварности. Али, о томе ћемо нешто касније.

У октобру хор изводи концертни програм у градовима САД. Долазак хора је уприличен поводом пете годишњице уједињења Цркава – Руске Заграничне (РПЗЦ) и Руске Православне (РПЦ).

Гостовање је почело презентацијом издања бестселера на енглеском – књиге архимандрита Тихона „Несвети свети“ у Библиотеци Конгреса САД, где је такође кратак програм извео и Сретенски хор под управом диригента Никона Жиле (певао је „Ниње сили небесније“ и валцер „Таласи Амура“).

А увече је уследио наступ у Великој сали библиотеке – и то такав да је бивши конгресмен и председник Фонда за америчко-руску културну сарадњу, Џејмс Сајмингтон“ рекао: „Једноставно су нас оборили с ногу својим извођењем!“

Уследио је још тријумфални концерт у центру „Кенеди“, који је завршен уз повике „браво“ и дуге овације...

То је, да тако кажемо, световни део програма у Вашингтону. Међутим, хор је учествовао и на богослужењима у храму светог Николе (Православна Црква у Америци) и у храму светог Јована Претече (Руска Загранична Црква).

Ево низа фотографија са служби у два храма.

/p>

Настојатеља Сретенског манастира познајем одавно, још из ВГИК (Сверуски државни универзитет кинематографије), који смо пре много година завршавали у исто време. Можда је ово одиграло одређену позитивну улогу у његовој спремности да дâ интервју за „Глас Америке“.

Отац Тихон је у Русији познат као истакнути ревнитељ православља, као човек конзервативних уверења, који се придржава очувања старине, у либералном тумачењу – као „јаросни реакционар“, а такође као човек близак Кремљу. Можда је и због тога аутор из „Вашингтон поста“ употребио термин special force – „специјалне јединице“.

Тим је парадоксалније што презентација књиге намесника Сретенског манастира није одржана на другом месту, већ баш у Библиотеци Конгреса – главној библиотеци земље и тим више задивљује феноменални успех хора у САД. Узгред, речено, отац Тихон је у интервјуу и сам хор назвао „колосалним инструментом проповеди и за вернике и за људе апсолутно далеке од Цркве, чак и за оне који уопште не верују у Бога“.

О блискости намесника Сретенског манастира с кулама Кремља, па чак, како се прича, и с првим човеком у држави – колају легенде. Архимандрит ово никад не коментарише. Ја сам наравно, због новинарске упорности, а нема разлога да кријем, и због радозналости, у нашем разговору пуном поверења, држао ову мисао у глави, сматрајући да питање „о теми његових односа с...“ треба поставити као последње другу са студија, - можда ће објаснити о чему се ради.

Шта се од моје замисли остварило, читалац ће сазнати кад прочита интервју „Земаљско и небеско“ архимандрита Тихона (Шевкунова).“

P.S. Иако фантазирам на тему – откуд је отац Тихон могао знати које сам питање спремио, јер питање је могло бити било које?

Сергеј Москаљов

16 октября 2012 г.

...
Комментарии
Здесь Вы можете оставить свой комментарий к данной статье. Все комментарии будут прочитаны редакцией портала Православие.Ru.
Ваше имя:
Ваш email:
Введите число, напечатанное на картинке
Войдите через FaceBook ВКонтакте Яндекс Mail.Ru Google или введите свои данные:
Храм Новомученников Церкви Русской. Внести лепту