Према ријечима пароха горње-полимског и гусињског јереја Жељана Савића радови на обнови локалитета који се налази уз регионални пут Плав-Гусиње, а на којем се, осим црквишта некадашњег храма Светог Василија Острошког, налази и гробље у којем су сахрањивани православни житељи овог гусињског села, почели су у октобру 2012.
Жеља (дијела мјештана) да се гробље и црквиште очисте и постави ограда није наишла на одобравање Албанаца из Мартиновића, који су се тада окупили са намјером да спријече извођење радова. Један број њих, објашњава о. Жељан, био је спреман и да се физички разрачунава, а већи сукоб спријечила је полиција која је, на позив свештеника и парохијана, успоставила ред. Ограда која је тог дана постављена током ноћи је почупана и бачена поред оближње ријеке Ључе, а иако је полиција направила увиђај починиоци овог вандалског чина, који је узнемирио православне житеље гусињског краја, до сада нијесу пронађени.
Свето богослужење на овај велики празник наше Свете Цркве, и претходне двије године, обезбјеђивала је полиција, подсјећа свештеник Савић и додаје да их све то не обесхрабрује у жељи и намјери да сеоско гробље и некадашњи храм, који ће, ако Бог да, опет васкрснути, уприличе и врате у стање које заслужују. Зато се један мањи број парохијана, али и људи добре воље из околних села, који су чули за ова догађања, окупио 14. маја да помогну у радовима на чишћењу темеља цркве од рушевина и постављању ограде око гробља. Радове су покушали да спријече они мјештани Мартиновића, који се противе обнови црквеног комплекса под изговором да земљиште не припада Цркви већ њима.
“Да је земљиште у власништву Цркве потврђују и пресуде надлежних државних институција Црне Горе, Основног суда у Плаву, Вишег у Бијелом Пољу и Врховног суда Црне Горе. Наиме, 2010. Хасан и Ветон Прељвукај тужили су Митрополију, без и једног доказа, говорећи да је та земља њиховог дједа Реџа Прељвукаја. Основни суд у Плаву септембра 2011. донио је пресуду у корист Митрополије, којом се одбија тужбени захтјев поменутих Прељвукаја као неоснован. Исто је потврдио Виши суд у Бијелом Пољу у марту 2012. и Врховни суд Црне Горе неколико мјесеци касније. Нажалост, наше комшије Албанци све то не признају, као што не признају катастарски посједовни лист и тврде да је све нелегално“.
Радови на чишћењу рушевине црквиштва Светог Василија Острошког у Мартиновићима настављени су и у суботу 25. маја. Албанци су, каже о. Жељан, „живим зидом“ опет покушали да спријече свештенике и вјерни народ да приђу црквишту, дочекавши их нимало комшијски и пријатељски. Након што је полиција уклонила барикаде, које су поставили Албанци посао на откопавању зарушеног земљишта и чишћењу гробља, настављен је уз полицијско обезбјеђење.
У интервенцији полиције приведена су 22 мјештана Мартиновића, због непоступања по наређењу, односно зато што нијесу дали да се прође, те су они затим прослијеђени судији за прекршаје, након чега им је изречена новчана казна.
По документима, односно годишњем извјештају свештеника Ђорђа Шекуларца Архијерејском намјесништву андријевичком из јануара 1940. године, у Мартиновићима је живјело 73 мушке и 52 женске особе, који су православни Срби. 1941. године црква Светог Василија Острошког је срушена и остао је само један метар висине зида у читавој основи. Међу рушитељима је био и Тахир Балидемај, (чији унук се хвалио о томе на суду у Плаву 2011.) и Рам Монов, који се попео на цркву и бацио звоно. Након тога руке су му тресле до смрти о чему је на поменутом суду у Плаву 2011. свједочио Радоје Турковић.