По ријечима старјешине цркве јереја Јована Пламенца ове године је преко 400 стотине вјерника присуствовало литургијском сабрању на врху Румије.
У изјави за Радио-Светугору он је рекао да је на то утицало више фактора. “Свакако је утицало лијепо вријеме, али и оно што се догађа у медијима у вези са црквом на Румији. Тако се десило да дође доста људи који не живе у Бару. Било их је и из Београда који су дошли само да би присуствовали данашњем сабрању”.
Отац Јован каже да га је највише обрадовао велики број вјерника који су приступили Светом причешћу. “То није тако уобичајено, јер се на Румију тешко попети, а причешће, као што знамо, подразумијева неки период неузимања хране и воде. Ове године је великом броју људи успјело да себи приушти радост сједињења са Господом Исусом Христом кроз Свето причешће”.
Светковина је почела синоћ вечерњом службом у цркви Светог Николе, а настављена је сат касније празничним бденијем у манастиру Светог Сергија Радоњешког.
Потом је литија са Крстом Светог Јована Владимира кренула од цркве Светог Николе цркви на врху Румије. Крст је носио Горан Андровић из породице која вјековима, с кољена на кољено, чува ову велику Светињу.
Послије више деценија Крст је ове године био видљив вјерницима, јер је у том ранијем периоду, из безбједносних разлога, на врх Румије изношен у торби. По ријечима оца Јована, у том периоду је више Андровића ишло на врх планине, тако да се није знало код кога од њих се Крст налази.
Вјерници су, носећи литијске барјаке, по стародревном обичају ишли за крстом, пјевајући молитвену пјесму: Крст се носи, Бог се моли – Господе помилуј.
Заједно са оцем Јованом Пламенцем, литургију у цркви Свете Тројице су још служили двојица руских свештеника – протојереј Сергеј Герасимов и јеромонах Алексеј из Украјине.
Након литургије и повратка са врха Румије, обављено је освећење воде на потоку Питин, а потом је служен мали помен Андровићима сахрањеним око цркве Светог Николе са литијским опходом око цркве.
Р.В.