Храм је једнобродан, са олтаром, две бочне апсиде полукружног облика и припратом. Најстарији део цркве је покривен каменим плочама, а припрата и бочне апсиде ћерамидом. Фрескописан је, а на спољном зиду се налазила дрвена плоча исписана старословенским језиком. Што се фрескописа тиче Бугари су, градећи припрату, премалтерисали средњовековне византијске фреске врло вредне и на новом малтеру насликали нове врло ниског квалитета. Манастир се сам издржавао, током историје био је и мушки и женски манастир, а монаха је у њему било до балканских ратова. После I светског рата у њему нема више монаха и такво стање остаје до данас.
У његовој близини се налази и извор за чију воду постоји веровање да је лековита. Многи долазе да се умију или понесу воду, а нарочито помаже код болести очију. Једни овај извор зову извор Свете Петке, док га други називају извором Светог Саве, а трећи извором Пресвете Богородице. Народ овог краја, према предању, прича да је манастир једанпут посетио и Свети Сава и то 1236. године, када се враћао из Цариграда и ишао у Бугарску да саопшти Бугарима да је за њих од Никејског патријарха издејствовао патријаршију. Овде постоји и старо гробље, које је подељено. На једној страни је мушко, а преко реке, на брду налази се женско.
Народ се код ове светиње окупља неколико пута годишње и то: на Светог пророка Јеремију (14-ог маја), на Светог пророка Илију (2. августа), и на Успеније Пресвете Богородице (28. августа).
По вољи Божјој, молитвама Пресвете Богородице и благословом Његовог Преосвештенства Епископа врањског Господина Пахомија почела је 2006. године обнова древног манастира Ваведења Пресвете Богородице у Паљи.
Манастир је тада био у врло лошем стању, остао је без монаштва, а срушени су и уништени манастирски конаци. Сама црква је скоро сасвим била руинирана: зидови су пуни влаге, кров је прокишњавао, на прозорима није било стакала... Али, Богу хвала, као што ниједно зло не бива до века, тако је прошла и трагедија манастира Паље и ево, у наше време почела је његова обнова.
Најпре су урађени пројекти и то: пројекат рестаурације и конзервације храма, пројекат изградње конака и пројекат уређења целокупног манастирског комплекса. Све пројекте је урадио Завод за заштиту споменика културе из Ниша.
2006. године су најпре извршена археолошка ископавања у самом храму и са вањске стране. Ископавања су радили археолози Завода за заштиту споменика културе из Ниша. После тога су започети радови на самом храму и манастирском конаку. Што се храма тиче урађен је дренажни прстен око храма, затим је обновљена припрата, урађен полукружни бетонски кров на припрати и избетониран под цркве. Што се конака тиче, започет је нови манастирски конак и то на темељима старог, првобитног конака који је пао. Озидане су подрумске просторије и потребно је још да се уради плоча.
2012. године настављени су радови на обнови манастирске цркве. Захваљујући донацијама Господина Зорана Јовева из Паље (махала Шарчеви) и његових пријатеља из Београда најпре је полукружни бетонски кров на припрати покривен ћерамидом, а затим је урађена целокупна столарија од пуног храстовог дрвета.
И ове 2013. године наставили смо радове на унутрашњости цркве, такође захваљујући несебичној помоћи Господина Зорана Јовева. Господин Петар Милентијев из Београда, а родом из Клисуре донатор је новог иконостаса, а Господин Драган Јордановић из Сурдулице подне керамике. Како је храм у Паљи у веома лошем стању, приликом извођења радова долази до нових непланираних послова и трошкова који превазилазе финансијске могућности наших донатора.
Пошто наша Црква и наш верујући народ у јужном делу Србије живе у тешким условима, ми нисмо у могућности да сами довршимо ово велико богоугодно дело, али се, на првом месту, уздамо у помоћ Божју и заступништво Пресвете Богородице и свакако у Вашу помоћ и помоћ благочестивог православног народа не само из Србије, већ широм света, како бисмо ово велико дело учинили. Верујемо и знамо да још увек има добрих људи и људи добре воље који желе да помогну, а нарочито људи овог шопског краја где је верски живот некада био врло јак. О томе нам сведоче многе светиње овог краја које су до данас опстале, а које смо ми обновили како бисмо наставили дела наших предака. Ту су црква Свете Тројице у Клисури, архангела Гаврила у Колуници и Стрезимировцима, а ускоро би, ако Бог да, требала да почне и обнова цркве Светог Николе у Кострешевцима.
Свим приложницима који помогну обнову манастира желимо сваки благослов Божји и молитвену заштиту Пресвете Богородице и изражавамо велику благодарност Цркве и православног народа у епархији врањској. Имена свих приложника који помогну обнову манастира биће уписана у спискове који ће се читати на свакој Светој Литургији како за њихово здравље и напредак у животу, тако и за здравље и напредак њихових најмилијих и покој душа њихових преминулих предака и сродника.
Своје прилоге за обнову манастира Паља можете послати на жиро рачун: Комерцијална банка АД филијала/експозитура Сурдулица, динарски жиро рачун: 205-77127-52 и девизни жиро рачун: 542700-С8-1246452499.
У нади да ћете нашој молби удовиљити, унапред Вам се захваљујемо.