Косовска Митровица -- Срби су поводом задушница организовано и у пратњи КПС-а обишли на гробље у јужном делу Косовске Митровице и наишли на нова скрнаљења надгробних споменика.
Расељени Срби посетили гробље у Приштини
Око 200 расељених приштинских Срба који живе у Београду, Нишу и селима централног Косова, обишли су данас на задушнице гробове својих ближњих у Приштини.
Расељени наводе да су задовољни тиме што је православно гробље први пут после сукоба 1999. потпуно очишћено и уређено.
"Више не морамо да се провлачимо кроз трње и шипражје. Видимо да је сређена и стара капела, али још треба да се ради на подизању срушених споменика", рекла је за агенцију Бета расељена Приштевка Дестана Николић.
Расељени Србин Зоран Плећаш је такође задовољан тиме што је гробље очишћено.
"Ми ћемо све ове промене које се дешавају на нашем гробљу у Приштини пренети другим расељеним Србима. Надамо се да ће и они убудуће чешће долазити да обилазе гробове својих предака", казао је Плећаш.
Он је додао да ће неки од расељених Срба који су данас стигли у Приштину, остати и сутра на Косову да би гласали на локалним изборима.
„Заменик премијера Косова“ и „министар за локалну самоуправу“ Слободан Петровић казао је да се уз финансијску подршку ради на одржавању овог и других православних гробаља која су протеклих година у више наврата скрнављена.
Уз одобрење епархије рашко-призренске Српске православне цркве на гробљима се стално обнављају порушени надгробни споменици.
На питање када ће бити уређена два кратера која су на приштинском гробљу направиле НАТО бомбе за време бомбардовања 1999. године, Петровић је навео да за тај посао треба сагласност епархије рашко-призренске.
Он је поручио да је нужно да се на православном гробљу у Приштини запосли још радника који би одржавали гробље, како се не би поновило да оно поново зарасте у шибље и коров.
Помен је, поводом задушница на православном гробљу у Приштини, служио парох Стево Митрић.