Његово Преосвештенство Епископ топлички г. Арсеније, викар Патријарха српског, присуствовао је 5. октобра 2014. године државној комеморацији посвећеној очувању сећања на више десетина хиљада убијених родољуба у Другом светском рату у Јајинцима код Београда.
- Aко ико има право да опомиње у име невино страдалих и да позива свет на мир, разум и помирење, онда је то Србија. Чинимо то поносни на претке, одговорни према потомцима, поручио је г. Томислав Николић, председник Србије.
Уз највише државне почасти у Јајинцима је одржана комеморација, на којој су на споменик жртвама фашизма венце положили председник Србије Томислав Николић, председица Скупштине Србије Маја Гојковић, министар за рад, запошљавање и борачка и социјална питања Александра Вулин и други министри Владе Србије, представници Српске православне цркве, начелник Генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић, представници Београда, општине Вождовац, највиши државни и верски званичници, делегације борачких организација и дипломатског кора.
-Историја Србије је стално страдање, свака сила је ударала на нас, зато је наш намучени народ написао историју слободарства који никад није освајао него се бранио и одбранио, доводећи се на ивицу опстанка, рекао је председник Николић.
-Мртви нас уче, будућима смо посвећени, поручио је председник Србије. Према његовим речима, сећање на град невино страдалих овде у Јајинцима чуваћемо заувек. - Њихово страдање је део нашег колективног памћења, историјски ожиљак на души и државе и друштва који нас обавезује да у име свих невино мучених и убијених Срба, Јевреја и Рома останемо онај део свести и савести човечанства који чини све да се овакви злочини ма где у свету не понове, подвукао је Николић.
- Aко ико има право да опомиње у име невино страдалих и да позива свет на мир, разум и помирење, онда је то Србија. Чинимо то поносни на претке, одговорни према потомцима, поручио је г. Томислав Николић, председник Србије.
Комеморацији су присуствовали и представници Националног савета ромске националне мањине, Савеза јеврејских општина, Удружења логораша, СУБНОР-а Србије, велики број ратних ветерана, некадашњи заточеници логора у окупираној Европи, потомци страдалих, представници бројних установа културе, науке, образовања и уметности, ученици београдске основне школе из Јајинаца и други.
Уметнички програм под називом "Њих су одвели у Јајинце" реализовало је Удружење сценских уметника, стручњака и сарадника у култури Србије. Учествововали су драмски уметници Предраг Ејдус, Вања Ејдус, драмска група "Инидадо" и солиста Ненад Петровић.
Радио телевизија Србије директно је преносила државну комеморативну церемонију у Јајинцима.
* * *
Јајинци су са 80.000 жртава, после Јасеновца, највеће српско гробље, веће од Крагујевца, Краљева... Јајинци су неми сведок прохујалог времена и болна рана српског народа. О Јајинцима се дуго ћутало, као да истина може да занеми и сакрије се а да се крваве страхоте забораве. Дуго су после Другог светског рата Јајинци гурани на маргину историје. Неки су мислили да из сећања Срба избришу Бањички логор, ломаче и хумке где су мртви још једном убијани, спаљивани, где су им кости млевене и развејан им прах. Са ломаче наложене мртвим Србима, дизао се дим ка небу који се видео чак из Београда. Педантна фашистичка индустрија уништења овде се показала у најгорем светлу. Нестали су животи оних који су хтели највреднију ствар у животу - слободу. /jajinci.org/