Иако се чини да су Руси „коначно признали” да је авион пао због подметнуте бомбе, они су одлучили да то учине оног момента када су стигли позиви готово целог света на јединствену борбу против тероризма
Русија је данас, по завршетку званичне истраге, објавила да је на путнички авион „ербас 321”, на лету од Шарм ел Шеика до Санкт Петербурга, извршен терористички напад. Шеф руске Федералне службе безбедности Александар Бортников је на седници Савета безбедности Русије, којом је председавао Владимир Путин, рекао да је током лета активирана експлозивна направа ручне израде сачињена од 1,5 килограма тротила, чије су честице пронађене на деловима авиона и пртљагу погинула 224 путника.
„Убиство наших држављана на Синају међу најкрвавијим је злочинима по броју жртава”, рекао је Путин. Он је потом нагласио: „Трагаћемо за њима ма где се сакрили. Наћи ћемо их у ком год делу света да се налазе и казнити. Акције наше војске у Сирији морају не само да се наставе већ и интензивирају, тако да терористи схвате да је освета неизбежна.”
Путин је подсетио да ово није први пут да се Русија суочава са „варварским терористичким злочинима” и навео пример експлозије на железничкој станици у Волгограду у децембру 2013. године. „Нисмо заборавили ништа и никога”, рекао је руски председник.
Говорећи о подметању бомбе у руски путнички авион, који је експлодирао у ваздуху 31. октобра, изазвавши највећу трагедију у историји руског цивилног ваздухопловства, Путин је, позивајући се на поглавље УН о самоодбрани, рекао да се морају пронаћи починиоци. „Свако ко покушада помогнекриминалцима и пружи им уточиште треба да зна да ће сносити последице”, рекао је руски председник.
Ројтерс је јуче ујутру известио да је Русија већ почела да бомбардује Раку и да је пре напада дала САД детаљна обавештења о масовним ваздушним ударима на упориште ИД. Од почетка руских ваздушних удара у Сирији, крајем септембра, САД су негирале руске извештаје да су њихове мете припадници ИД, тврдећи да они бомбардују тзв. умерену опозицију (коју у борби против Асада подржава САД) и обезбеђују подршку сиријском председнику.
Француска је после терористичког напада у Паризу апеловала на Вашингтон и Москву да се придруже широкој коалицији у борби против ИД, која је преузела одговорност за терористичке нападе у Паризу и обарање руског путничког авиона на Синају.
Позивајући се на високог америчког официра, који није желео да буде именован, Ројтерс је пренео да бивши ривали „хладног рата” и даље нису војно кооординисани. Амерички официр тврди да су се САД јуче нашле на мукама, јер се комуникација са Москвом заснива само на обезбеђивању сигурности пилота и авиона, пошто су две земље прошлог месеца постигле споразум о безбедности у ваздуху. „Руси су нас обавестили пре напада, преко центра Коалицијеза ваздушне операцијеуКатару”, рекао је овај званичник и додао да су добили информације да ће Руси користити крстареће ракете са бродова и бомбардере. Руски министар одбране Сергеј Шојгу јуче поподне је потврдио да су руски бомбардери гађали стратешке положаје ИД у провинцијама Рака, Деир Езор, Алепо и Идлиб.
Део јавности указује да је за будућу ваздушну операцију коалиције предвођене САД и руске војне ударе у Сирији, као и целокупну борбу против тероризма, значајан тајминг објављивања коначних резултата пада руског авиона. Наиме, Руси су одлучили да четири дана после синхронизованих терористичких напада у Паризу објаве да је узрок пада њиховог авиона такође терористички чин.
Иако на први поглед изгледа да су Руси „коначно признали” да је авион оборила подметнута бомба, приметно је да су дуго избегавали да дају било какву незваничну процену о узроку експлозије авиона. То су учинили оног момента када су стигли позиви готово целог света на јединствену борбу против тероризма. У сваком случају, после промене деловања ИД, која у последње време предузима терористичке нападе на територији држава које је бомбардују, и опште „мобилизације” и позива на заједничко деловање против тероризма, САД ће тешко моћи да Русију држе по страни као непожељног партнера који сам делује у Сирији.
Осим тога, Путин је на самиту Г-20 у Турској пре два дана рекао да Русија поседује податке који доказују да 40 земаља финансира ИД и да су међу њима и неке чланице Г-20. Такође је навео да је хитно потребно прекинути трговину нафтом од које ИД добија приходе, посредно указујући коме се исплати постојање ИД. „Показао сам својим колегама фотографије из свемира и руских летелица, на којима се види колика је количина илегалне трговине нафтом”, рекао је Путин.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг је јуче рекао да овај савез поздравља чињеницу да Русија ради заједно са другим народима у проналажењу политичког решења за кризу у Сирији. Он је додао да„Русијаможе да играконструктивну улогуу Сирији”, али је поновио да је већинаруских војних удара до сада била усмерена наобласти које нисупод контроломИД.
Русија је закључке званичне истраге објавила 18 дана после трагедије, избегавајући све време да даје било какве процене. У међувремену су амерички и британски обавештајни извори и званичници и лидери САД и Велике Британије (Барак Обама, Дејвид Камерон и Филип Хамонд) тврдили да је вероватни узрок пада руског авиона подметање бомбе у пртљажник авиона.
Руске и египатске власти, које су радиле на истрази, јавно су замериле Стејт департменту и британској влади што их нису обавестили о својим сазнањима. Портпаролка руског министарства спољних послова Марија Захарова је рекла да је Москва „шокирана сазнањем да британска влада располаже неким информацијама које би могле да расветле шта се десило на небу изнадЕгипта – а да те податке нису изнели”.
Иако нису имали своје људе у истрази на терену, испоставило се да су њихове обавештајне службе пресреле комуникацију између џихадиста на Синајском полуострву који су говорили о организовању терористичког напада. „Њујорк тајмс” је прошле недеље известио да су „неколико дана пре удеса пресретнуте електронске комуникације у којима су милитанти разговарали о нападу на авион, али амерички званичници су рекли да таква ’брбљања’ често ’покупе’”.
Тек 10 дана по паду авиона, Кремљ је потврдио да је добио „одређене информације” од Лондона.
* * *
Русија са Француском, САД са Турском у борби против тероризма
ПредседникРусијеВладимир Путиннаредио је јуче да руска ракетна крстарица,стациониранау Средоземном мору, успостави контакт сафранцуским носачем авиона „Шарл де Гол”, којиускоростиже у Средоземље. „Француски поморски одред предвођен носачем авиона ускоро ће ући у ваш сектор. Треба да успоставие директан контакт с Французима и са њима сарађујете као са савезницима”, рекао је Путин на састанку са члановима Генералштаба руске војске који су задужени за војне операције у Сирији, пренео је „Спутњик”.
Претходно су се у телефонском разговору председници Русије и Француске Путин иФрансоаОландсложилида обезбедевојну и обавештајнусарадњу измеђуРусијеи Француске. Такође су се договорили да се састану у Москви 26. новембра, када ће наставити „лични дијалог оборбипротив тероризма и другим релевантнимтемама”, саопштено је из Кремља. Оланд, који је није присуствовао самиту Г-20 током викенда због терористичких напада у Паризу, најавио је да ћесе састатиса лидеримаРусијеи САД како би разговарали о уједињењу снагапротив тероризма. Оланд ће 24. новембра разговарати о томе са америчким председником Бараком Обамом.
С друге стране, САД и Турска ће отпочети заједничку операцију за затварање северне сиријске границе, коју припадници ИД користе као руту за кријумчарење, најавио је јуче амерички државни секретар Џон Кери. Како је објаснио у интеврјуу за Си-Ен-Ен, 75 одсто северне сиријске границе је тренутно затворено, а САД и Турска намеравају да у оквиру заједничке операције затворе и преосталих 98 километара.
У оквиру америчко-турског плана, од „умерених сиријских побуњеника” које је обучила америчка војска, очекује се да се боре против ИД на терену и помогну у координисању ваздушних напада коалиције предвођене САД-ом, чији авиони полећу из турских база.